Nechejte své děti běhat bosky!

Že by měla dětská bota mít přece pevnou podrážku a pevný opatek? Můj názor je trochu jiný…

 

Jsem matka. Mám syna. Mám málo času na sběr informací. Mám jen internet a selský rozum. Informace níže uvedené jsem si načetla, popřemýšlela o nich a ty, s kterými se ztotožňuji, Vám tady předkládám.

K čemu má vlastně bota sloužit? Má nohu chránit? Ano. Před čím? Před nepříznivým počasím a před zraněním. Ok. Souhlasím. Má nohu tvarovat? Omezovat? Ne!!! Proč by měla? Zdravá nožička potřebuje neustálé stimuly z vnějšího okolí, potřebuje růst, potřebuje prostor. Samozřejmě se tady bavím o zdravých dětských nožičkách. Když je vývoj nesprávný, nechť lékař velí.

 

Chůze naboso má, podle nejen mého názoru, ve vývoji dětské nožičky velký význam. A to zejména při formování chodidla i páteře. Evolucí je malé dítě, které se teprve učí chodit, vybaveno schopností přizpůsobit se povrchu, po kterém chodí. Různorodé povrchy s nerovnostmi dětskou nohu stimulují, děti si takto posilují nožní svalovinu a to pak vede ke správnému postoji klenby. Chůzí naboso si děti zlepšují držení těla, rozvíjí rovnováhu a posilují páteř.

Sleduji svého 16-ti měsíčního syna, jak si hraje na zemi. Jak sedí na patách, jak se naklání pro hračky, jak se převaluje přes nožičky. Má na nožičkách klasické bačkůrky. Chci, aby seděl na tvrdých papučkách? Chci, aby měl nožičku pevně semknutou? Nechci. Chci, aby byla nožka volná, aby na nožce nic necítil a naopak cítil každou nerovnost na zemi. Proto začínám hledat. Chci kompromis. Chci ochranu, trochu izolaci od chladu, ale hlavně volnost.

 

V létě syna nechám běhat na zahradě bosky bez mrknutí oka. V minus pěti už trochu váhám :-) Doma to  ale jde, že? V baby-kavárně je taky teplo. U kamarádek taky. OK. Začínám hledat. Nacházím kožené capáčky. Jsou měkké, to by šlo. Jsou kožené, takže dýchají, super. Nožku neomezují v pohybu…super! Máme doma vinyl, takže protiskluzovou podrážku (přirozeně protiskluzovou z broušené hověziny) vítám s nadšením. Měkké kožené capáčky mi připadají jako perfektní kompromis.

 

Syn miluje auta a autobusy v jakékoli barvě či velikosti. Vybírám proto capáčky Policie a věřím, že se mu budou líbit.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.